niedziela, 21 września 2014

Domowa "kostka rosołowa" warzywna

Od dawna nosiłam się z zamiarem zrobienia kostki rosołowej.
W końcu się udało. 
Gdy czytałam przykładowe menu do diety Dr. Dąbrowskiej pierwszą moją myślą było: o rany, same zupy!!! 
Jakoś nigdy nie przepadałam za gotowaniem zup.
Zawsze miałam opory przed używaniem kupnych kostek, a bez nich było znacznie więcej pracy przy zupach. A tutaj zupy praktycznie codziennie :) Skoro tak, to trzeba było to sobie maksymalnie ułatwić, a skoro ułatwieniem są kostki rosołowe, a dieta zakłada oczyszczenie organizmu i zrezygnowanie z kupnych chemicznych produktów, trzeba było wyprodukować ją samemu :)
Dzięki niej gotowanie zup zamieniło się w czystą przyjemność.
Teraz jeśli mam zrobić obiad na szybko, to zawsze gotuję zupę :)


Składniki:
1 kg obranych warzyw (marchewki, pietruszki, por, selery, co kto lubi)
3-4 ząbki czosnku
100 g soli
5 g suszonego lubczyku
3 liście laurowe
15 ziaren ziela angielskiego
20 ziaren czarnego pieprzu
70 g wody
20 g oleju

Warzywa musimy drobno posiekać lub zetrzeć na tarce o drobnych oczkach, a liście laurowe, ziele angielskie i pieprz zmielić w młynku do kawy lub utrzeć w moździerzu. Wrzucamy do garnka z resztą składników i gotujemy ok. 50 minut bez przykrycia często mieszając.



Smacznego :)




6 komentarzy:

  1. ile czasu można przechowywać?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie wiem dokładnie. Sól konserwuje, więc pewnie dość długo. Ale ja dzielę na niewielkie porcje i mrożę,a w lodówce przechowuję zawsze tyle, że wystarcza na tydzień lub dwa.

      Usuń
  2. Olej w diecie dr Dąbrowskiej? Coś chyba nie tak...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nawet w specjalistycznych ośrodkach,w których płaci się gruba kasę za karmienie według tej diety dopuszcza się minimalne ilości "zakazanych" produktów. Tutaj na ponad kilogram produktu jest kilka łyżek oleju, jeśli dodasz do zupy łyżeczkę gotowej pasty,to ile tego oleju tam będzie? Ale oczywiście możesz gotować zupy na wywarach warzywnych, to zajmuje więcej czasu, ale nie ma wtedy w zupach ani grama oleju :)

      Usuń
  3. Mam pytanie! Ile takiej "kostki rosołowej" należy wtedy dodać do przygotowywanej przez nas zupy? Z góry dziękuję za odpowiedź :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Ja na jakieś 500 - 700 ml wody daję małą łyżeczkę. Ale ponieważ daje intensywnie warzywny smak, musisz sama wypróbować po troszku, bo każdy lubi troszkę inaczej doprawione :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...